Cukry a tekutiny při vytrvalostních akcích

Cukry a tekutiny při vytrvalostních akcích

1. 3. 2020

Ono se snadno řekne, cukry a hodně pít. To je však velmi obecné tvrzení a jestli to neuděláme správně, kolaps si naopak můžeme i urychlit.

Cukry a tekutiny při vytrvalostních akcích

Na přednáškách přirovnávám náš organismus k městu. Představme si buňky v těle, jako jednotlivé domácnosti ve městě. Někde na okraji města pak stojí elektrárna s dostatkem paliva (uhlí, voda, vítr…), která vyrábí energii. Elektrárna sice může vyrobit energie kolik chce, ale žárovku byste si doma nerozsvítili, kdyby městem nebylo rozvedeno vysoké napětí.

Stejně to funguje i v těle. Cukry lze použít, jako palivo pro naši elektrárnu, kterou jsou játra. Mohli bychom mít zmetabolizováno spoustu energie, ale bylo by to úplně k ničemu, kdyby tato energie nedokázala tělem proudit. Místo vysokého napětí máme v těle elektrolyt. To je tekutina s elektricky nabitými částicemi (ionty), která dokáže vést el. napětí. Tedy dovést potřebnou energii až k buňkám.

V zásadě máme elektrolyty dva. Vnitrobuněčný (uvnitř každé buňky), kde je hlavním iontem draslík. A mezibuněčný, kde je hlavním iontem Sodík.

Při zvýšené námaze, kdy buňky potřebují více kyslíku, se zrychluje a prohlubuje dýchání a zrychluje se i krevní oběh. Tělo se začne ochlazovat pocením. A asi jsme měli všichni možnost pocítit, že pot je slaný. Většinu potu totiž tvoří i mezibuněčný elektrolyt, který se tak z těla vytrácí. Tělo tak ztrácí el. potenciál a organismus kolabuje. Nastává bezvědomí až smrt.

Často na závodech slýchávám, že nejlepší na žízeň je „čistá“ voda. Opak je však pravdou. Představme si, že jsme úplně vyčerpaní a žízniví. A zbytek našeho drahocenného elektrolytu teď pomyslně přelijeme do nádoby. Co se stane, když do této nádoby, přilijeme pouze vodu. Potřebný sodík se tak ještě více naředí. Nástup kolapsu se tak jen urychlí. Proto by při vysoké námaze měli být tekutiny doplňovány výhradně iontovými nápoji. Voda v kelímcích při vytrvalostních závodech by měla sloužit vyhradně k polévání – ochlazovaní.

Jakub Kubíček


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřuješ souhlas s jejich použitím. Další informace.