Jak se obléct na Vltava Run?

Jak se obléct na Vltava Run?

14. 4. 2022

​​Chce to klid a nohy v teple. Co si na Vltava Run sbalit do batůžku kromě dobré nálady?

Jak se obléct na Vltava Run?

Letos to pro mě bude 8. ročník Vltava Run. Za ty roky jsem vyzkoušel již hodně úseků, zažil různé rozmary počasí a musím říct, že tady stoprocentně platí, že je lépe mít vybavení navíc a nepoužít jej, než aby něco chybělo v případě potřeby. Zde je tedy pár postřehů, které bude spousta z vás považovat za samozřejmé, ale některým snad pomohou. Trať je dlouhá, a kromě absence tréninku může asi nejvíce běžce potrápit právě počasí. Několikrát se mi stalo, že na startu panovalo výrazně jiné počasí než v jeho dalším průběhu, případně v cíli. Svou výbavu na závod jsem tedy také v průběhu let měnil. Na každý úsek (stejně jako na každý jiný závod či trénink) by se měl člověk obléci tak, aby se nepřehříval, ale aby byl zároveň dostatečně chráněn před chladem, větrem nebo deštěm. Je lépe začít s menším pocitem chladu, který zmizí po pár set metrech ve chvíli, kdy se člověk dostane pořádně do tempa. Pokud si nejsem jistý, jaké bude počasí v průběhu etapy, tak si raději vezmu vrstvu navíc, kterou si případně obleču. Nové materiály umožňují běžecká trika nebo bundy sbalit do vlastní kapsy, takže výrazně běžce nezatíží a vejdou se do větší kapsy u šortek nebo mají v kapse všitý pružný opasek jako například bunda CRAFT Hypervent

Jak se obléct na Vltava Run?


Funkční prádlo

Osobně mám rád kombinaci vysoce prodyšného funkčního prádla a běžeckého trika. Tyto dvě vrstvy různě kombinuji od bodu mrazu do nějakých 13–15°C. Pevně věřím, že nižší teploty na Vltavě letos nezažijeme! Nespornou výhodou spodní vrstvy je, že dokáže spolehlivě odvést pot a přebytečné teplo od těla pryč a běžec tak zůstává v optimální provozní teplotě a suchu. Variantou může být pro některé větrovka nebo vesta, které mohou lépe ochránit před vlivy počasí. Jak se obléct na Vltava Run? Spodní část oblečení je opět hodně o osobních preferencích. Obecně můžeme říci, že chlad na nohy vnímáme při sportu méně. Na druhou stranu je dobré zajistit zejména stehenním svalům tepelný komfort, aby mohly pracovat na 100 %. Myslím, že většina z nás bude na denní úseky volit šortky nebo krátké elasťáky. Jakmile teploty se západem slunce klesnou, tak není žádnou ostudou vytáhnout dlouhé kalhoty nebo elasťáky. Pravidelní účastníci Vltava Run mi jistě dají za pravdu, že zejména noční úseky prověří připravenost každého běžce. Nezřídka kdy se teploty pohybují kousek nad nulou a při častém postávání a povzbuzování všech startujících tělo příliš neregeneruje, chlad působí a nohy tuhnou…

Boty dělaj běžce

Obuv je samostatnou kapitolou a určitě vřele doporučuji nastudovat si „své“ úseky předem a podle toho zvolit obuv pro danou etapu. Bota s podešví určenou na silnici zcela ztratí své přednosti a trakci už na rozbité asfaltce nebo lesní cestě. Naopak na úseky, které tvoří ze 100 % asfalt je nesmysl si brát boty s hrubším vzorkem. Dalším důležitým vodítkem je potom počasí pár dnů před a v průběhu závodu. Na mokrém podkladu budou boty „fungovat“ jinak než na suchém – to neplatí pouze pro lesní pěšiny nebo cesty, ale i pro asfalt.

Jak se obléct na Vltava Run?
Jak se obléct na Vltava Run?

Špatně zvolená obuv může dost výrazně zahýbat s výsledným časem. Doporučuji si tedy boty dostatečný čas před závodem na různých površích vyzkoušet a zjistit, jak se na kterém podkladu chovají. Pro ty z vás, kteří nechtějí příliš investovat do běžecké obuvi nebo si nejsou jisti výběrem, budou na startu k dispozici testovací sady obuvi značek Craft a Inov-8. Počet párů je pochopitelně omezený, ale na spoustu z vás se v případě zájmu dostane.

Mezi etapami hezky v suchu

Správné oblečení mezi etapami má také svou váhu. Většina z účastníků s sebou vozí regulérní zimní bundy, teplé kalhoty a různé mezivrstvy. Teplou čepici a rukavice spousta z nás již také několikrát využila. Čekání je při závodě dost, a proto je vhodné držet tělo v teple, aby lépe regenerovalo.

Jak reflektovat noční běh?

Důležitou součástí povinné výbavy tohoto závodu je reflexní vybavení a čelovka. Není žádná ostuda v horších světelných podmínkách použít reflexní vestu. Nabídka produktů na trhu je široká a jsou běžně dostupné běžecké reflexní vesty. Nedoporučuji používat jednoduché vesty, které jsou součástí povinné výbavy automobilu. Většinou mají velmi široký střih, nedají se dobře utáhnout a při běhu tak spíše překážejí. Osobně jsem zvolil lehkou běžeckou meshovou reflexní vestu, která minimálně omezuje v pohybu, ale zároveň plní účel „být viděn“ a tím i podmínky organizátora.

Jak se obléct na Vltava Run?
Jak se obléct na Vltava Run?

Stejně tak výběr čelovky by měl vzít v potaz účel použití. Ne každá čelovka je stavěna na intenzivní běh, a to zejména svou konstrukcí nebo použitou čelenkou. V případě Vltava Run, kde je značení trati na velmi vysoké úrovni, není nutné honit se za maximálním výkonem čelovky. Kladl bych opravdu důraz na ergonomii a váhu. Zajímavým benefitem může být například zadní červené světýlko, které zvýší vaši viditelnost. V prostoru startu i cíle bude možnost zapůjčit si běžecké čelovky značky Silva, případně si ji na místě rovnou zakoupit.

Nezbývá než si popřát, aby letošní ročník znovu vyšel tak jak má a vše proběhlo hlavně ve zdraví! V tomto závodě nejde primárně o výsledný čas, ale o atmosféru. Každého pak závod prověří tak, jak se na něj nachystal.

Jiří Horák
Craft CZ


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřuješ souhlas s jejich použitím. Další informace.