Kdo je připraven, není překvapen

Kdo je připraven, není překvapen

5. 2. 2022

aneb 5 věcí, které bychom si před startem závodu přáli sami vědět

Kdo je připraven, není překvapen

Na Vltava Run už jsme zažili pořádná vedra, déšť, svalové křeče, ale i odřené bradavky. Závod je zkrátka zkouškou našich sil. Abychom si příliš nesahali do rezerv, musíme k cíli mířit připraveni po všech stránkách. Spolu s Janou Poštovou., tiskovou mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy a vytrvalostní běžkyní, jsme pro vás připravili krátký článek o přípravě na závod, který se bude hodit nejen těm, kteří s námi poběží poprvé.

1) Doplňky stravy aneb Aby záchody nepoznaly středověk
Hydratace, hořčík, správná strava, případně energetické gely jsou základ. Jenže místo náskoku nás tyhle doplňky stravy mohou prohnat na nejbližší záchody. A to je hlavně na předávce dost nemilé. Řešení? Minimálně týden, ale i měsíc před závodem si na sobě účinek suplementů vyzkoušejte. Týden před vyběhnutím se také hodí “prolévání” vodou. Tělo se tak dopředu řádně hydratuje a to vám závodě více než pomůže.

2) Nepřepalte to, ať se nespálíte
Školácká chyba, na kterou naletělo mnoho z nás – první úsek běžíme jako vítr a jsme plní euforie. Nic to není, jsem pán světa! Jenže u druhého úseku už pomalu docházejí síly a třetí pak často běžíme jako spráskaní psi. I přes počáteční hype se držte udržitelného tempa a myslete na to, že se do dalších částí závodu promítnou sílící nevyspalost a výdej energie. Co hravě uběhnete v tréninku, nemusí být na Šumavě taková hračka. Na spánek a regeneraci myslete i týden před závodem. Zkrátka už nejeďte bomby, ale raději odpočívejte, protahujte se vyspěte se do zásoby. Bude se vám to hodit!

3) Není kilák jako kilák
Většina z vás si je v běhu jistá v kramflecích i v teniskách. Jenže šumavské kopce už dokázaly vzít dech nejednomu statnému běžci. Na Vltava Run se můžete setkat s převýšením 370 metrů na úseku. Během tréninku byste se proto neměli bát výletů za město a zapotit se i u horizontu, který nebere konce. Zdá se to jako jasná banalita, ale právě ta dokázala v cíli doběhnout nejednoho závodníka.

4) Šaty dělají vítěze
Jak jsme zmiňovali na začátku, co se týče počasí, nemůžete počítat s žádnou jistotou. Tričko v suchu a nohy v teple jsou zkrátka základ. Kvalitní výbavu si jednak můžete až do 11. 3. objednat v kapitánské sekci, kde vás mikiny, bundy nebo i legíny značky Craft čekají za zvýhodněnou cenu. Jak se na Vltava Run správně obléct vám poradí i loňský článek, který pro vás sepsala Ivka Kopková, ambasadorka top4running.cz

5) Nejste v tom sami!
Vltava Run dlouhodobě spolupracuje s Červeným křížem i zkušenými dobrovolníky, kteří vám pomohou jak na předávce, tak v terénu. Jak často apelujeme, zdraví každého z nás je přednější než jakákoliv výhra. Proto se nebojte zastavit nejbližšího závodníka a poprosit o pomoc. Stejně tak buďte i vy nápomocni a pomozte, když je potřeba.

Co dělat v případě, že bude třeba odborná pomoc? Jak poskytnout první pomoc? A co bude s těma odřenýma bradavkama? Sledujte náš seriál BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM a nic vám neunikne!


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřuješ souhlas s jejich použitím. Další informace.