„SPORT NÁM NEVIDOMÝM DÁVÁ DALŠÍ ROZMĚR A SMYSL ŽIVOTA“

„SPORT NÁM NEVIDOMÝM DÁVÁ DALŠÍ ROZMĚR A SMYSL ŽIVOTA“

11. 11. 2021

(Ivo Budil, 55letý nevidomý účastník závodu VR)

„SPORT NÁM NEVIDOMÝM DÁVÁ DALŠÍ ROZMĚR A SMYSL ŽIVOTA“

Už od roku 2015 můžete na trati závodu Vltava Run potkávat běžce v signálních vestičkách s nápisem “NEVIDOMÝ“. A dost možná, že už vás některý z těchto běžců i předběhl v nějakém táhlém terénním stoupání a vy jste nevěřili vlastním očím.

Nevidomé závodníky přivedla na start závodu Vltava Run Nadace Leontinka, která už 16 let pomáhá lidem se zrakovým postižením. Třeba právě v tom, aby si splnili svůj sportovní sen a překonali sami sebe.

13. listopad je Mezinárodním dnem nevidomých a my jsme se proto společně s Nadací Leontinka rozhodli představit Vám příběhy tří nevidomých běžců, kteří se i přes svůj handicap nebáli postavit na start a dotáhnout celý tým až do vytouženého cíle. A to už šestkrát!

Ivo Budil
Největším matadorem závodu z týmu Nadace Leontinka je rozhodně 55letý Ivo Budil, který s Leontinkou odběhl všech šest závodů Vltava Run. Ivo je celoživotní sportovec, pravidelný účastník Jizerské 50 a především srdcař, kterému nejde o výsledky, ale o zážitky. Na Vltava Run má při sobě vždy tři „věci“ – vodícího psa Runu, traséra Petra a moka konvičku s ručním cestovním mlýnkem, ve které ve volných chvílích vaří kávu sobě i svým parťákům z týmu. Pověstný je i jeho smysl pro humor a dlouhý šátek omotaný kolem hlavy, který nikdy nesundává.

Honza Říha
Dalším pravidelným nevidomým účastníkem závodu je Honza Říha, o němž jste už možná někdy slyšeli. Ano, je to přesně ten nevidomý horolezec, který bez kyslíku vystoupal až do výšky 7 600 metrů během expedice na šestý nejvyšší horu světa Čo Oju! Honza není obdivuhodný ale jen tím, co už jako nevidomý dokázal (jako druhý nevidomý člověk na světě třeba také vylezl na El Capitana v Yosemitském národním parku). Honza je především člověk s obrovským srdcem, který už sedm let sám pořádá charitativní běžecký závod Od nevidim do nevidim, jehož celý výtěžek vždy věnuje vybranému dítěti s postižením.

Honza Hegr
A aby bylo trio nevidomých „supermanů“ kompletní, musíme přidat ještě příběh Honzy Hegra, který se stejně jako jeho jmenovec věnuje horolezectví, ale jezdí třeba také na divoké vodě na kajaku. A také tančí! V roce 2019 zatančil tango s Veronikou Lálovou jako první nevidomý tanečník v rámci koncertu pro Leontinku. Honza je také muž mnoha talentů a zájmů. Profesí analytik a vývojář, ve volném čase radioamatér a ornitolog, který se svou nevidomou manželkou vychovává malého syna.

Všechny tyto příběhy – a příběhy dalších nevidomých a slabozrakých sportovců z týmu Nadace Leontinka – mají jedno velké pojítko. A tím je láska ke sportu a běhání, která jim pomáhá vyrovnat se se svým handicapem, překonávat překážky, ale taky potkávat prima lidi a odjíždět domů s nezapomenutelnými zážitky. A o to jde přeci především.
Pokud tito borci mají i tvůj obdiv, můžeš jejich sportovní aktivity podpořit v dárcovské výzvě Nadace Leontinka.
Odměnou ti bude nejen dobrý pocit, ale také originální deník z účasti nevidomých běžců na závodě Vltava Run 2016, který každému přispěvateli do emailu zašle Nadace Leontinka!


„SPORT NÁM NEVIDOMÝM DÁVÁ DALŠÍ ROZMĚR A SMYSL ŽIVOTA“ „SPORT NÁM NEVIDOMÝM DÁVÁ DALŠÍ ROZMĚR A SMYSL ŽIVOTA“ „SPORT NÁM NEVIDOMÝM DÁVÁ DALŠÍ ROZMĚR A SMYSL ŽIVOTA“

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřuješ souhlas s jejich použitím. Další informace.