Tipy na letní přípravu

30. 7. 2020

Nepropadejte panice, ještě stále je čas na přípravu na letošní Vltava Run

Tipy na letní přípravu

Tomáš a David Svobodovi si pro vás připravili 5 rad, jak ještě dohonit, co se dá.

1.Fartlek v kopcích – posilování, odhad tempa
Souvislý nepřerušovaný běh se střídáním intenzit. V profilově členitém terénu každý kopec se zvýšeným úsilím (podle délky a sklonu stoupání – dlouhý svižně; krátký ostře) do subjektivního maxima. Volný klus k dalšímu kopci.

2.Intervalový trénink kopců – posilování
Po úvodním rozklusání pod kopec série ostrých výběhů do maxima s meziklusem dolů na start po vyklusání druhá série výběhů buď na stejném kopci se změnou vzdálenosti nebo na jiném kopci (změna délky i sklonu). Silově náročnější varianta jsou schody místo kopců.

3.Dvoufázový trénink
Jedenkrát až dvakrát v týdnu zařaďte dvoufázový běžecký trénink (brzy ráno před snídaní + odpoledne) v celkové vzdálenosti přesahující běžný denní objem kilometrů.

4.Max. 2 „rozvíjející“ tréninkové jednotky v týdnu
V jednom týdnu mějte maximálně dva dny, ve kterých máte „rozvíjející“ tréninky. To jsou takové, kdy posunujete svoje hranice (síla v kopcích, delší vzdálenost, vyšší objem km ve vyšších intenzitách. V ostatních dnech běhejte jen lehce nebo nebo kompenzujte cyklistikou. Minimálně jeden den v týdnu mějte vyhrazen na pasivní odpočinek.

5.Regenerace
Po každém tréninku věnujte 15–20 minut strečinku s důrazem na namáhané partie. Používejte masážní válce. Dodržujte stravovací a pitný režim tak, abyste při tréninku netrpěli hladem a žízní a měli dost sil na kvalitní práci. Jednou týdně si podle možností udělejte čas na pasivní formu regenerace (sauna/pára/ma­sáže/icebad/.­.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřuješ souhlas s jejich použitím. Další informace.