Vltava Run ve znamení bezpečnosti

Když nemůžeš, přidej náplast! Letošní závod Vltava Run určuje téma bezpečnosti. Tou je dobrá viditelnost, nízká hlasitost ve sluchátkách, ale i schopnost poskytnout první pomoc. Spolu s naším hlavním partnerem bezpečnosti HARTMANN–RICO a dalšími partnery - skupinou EUC, firmou Penco, Janou Poštovou tiskovou mluvčí Pražské záchranné služby jsme pro vás vytvořili nejen zázemí pro bezpečný závod, ale připravili i pár praktických rad. Kdo je připraven, není překvapen!

Věděli jste, že s resuscitací se člověk za život setká v průměru 1,5x? Umíte si obvázat bolavý kotník? A jak popsat záchrance polohu, když jste uprostřed lesa? Nejednu otázku jsme zodpověděli v našem bezpečně zdravotním rozcestníku:

Jak se připravit na závod?

Toto téma jsme vtipně a podrobně rozebrali už v našem článku s Janou Poštovou, který stojí za to přečíst. Bodově je důležité zmínit:

  • Nezapomeňte na správnou hydrataci i doplňování hořčíku, jehož efekt si na svém těle vyzkoušejte před závodem (místo do cíle vás totiž může prohnat na nejbližší záchod).
  • Na Vltava Run se můžete setkat s převýšením až 370 metrů. Zařaďte náročnější trasu i do svého tréninku.
  • Alespoň týden před závodem nezapomeňte na regeneraci, dopřejte si dostatek spánku a pořádně se zavodněte. Tělo vám za to poděkuje.
  • Ale hlavně, přečtěte si body níže!

KPZ pro závodníky

Jako běžci od nás do startovního balíčku dostanete KPZ neboli “krabičky” (v tomto případě pytlíky) poslední záchrany. Ty jsme pro vás sestavili spolu s hlavním partnerem bezpečnosti HARTMANN–RICO, firmou Penco a tiskovou mluvčí Janou Poštovou z Pražské záchranné služby. Co všechno obsahuje?

Náplast na všechno

Co se týče náplastí, v KPZ najdete hned dva druhy. Hydrokoloidní na puchýře a klasickou náplast. Tu lze využít jak na drobné ranky, tak na během ošoupané bradavky. :)

Táhni za jedno obinadlo

Obinadlo = běžcův nejlepší přítel. To od HARTMANN–RICO stačí jen jednou omotat kolem končetiny, drží i bez dodatečných sponek a hravě jej ustřihnete nůžkami. Co víc, využijete jej více než jednou.

Dezinfekce na ruce a rukavice do každé kabelky

Toto heslo by jistě s chutí razila i mluvčí Pražské záchranné služby Jana Poštová. Vlivem doby se dezinfekce stala běžnou záležitostí každodenního života, a tak nutnost jejího používání asi nemusíme zmiňovat. Rukavice jsou při ošetřování druhých VŽDY nezbytné. Nezapomeňte, že před pomocí musíme nejdříve chránit sami sebe.

Žádná křeč, raději magnézium

Firma Penco pro vás do kápézetky zabalila také tekuté magnézium, které má okamžitý náběh a uleví vám od nepříjemných svalových křečí. Pokud jste “tekutým mágem” doposud nepolíbení, doporučujeme si jej vyzkoušet předem.

Lékárnička na předávce

Co když vám něco bude chybět? Na všech předávkách vám budeme jistit záda. V případě potřeby najdete na stanovištích vše potřebné od obvazů, náplastí, léků na alergii či chladících sprejů na kotníky. Tuto skvělou výbavu nám dodala společnost HARTMANN–RICO, skupina EUC, firma Penco a značka Vaseline.

Kam a jak volat?

Spolu se závodníky vyráží do terénu také posádky Českého červeného kříže. V případě lehčích zranění je můžete kontaktovat na čísle +420 602 144 264. Ve vážnějších chvílích ale neváhejte a okamžitě kontaktujte záchrannou službu. Ty můžete zavolat na čísle 155 nebo v Aplikaci ZÁCHRANKA, o které mluvíme níže.

Aplikace ZÁCHRANKA

Pokud aplikaci ZÁCHRANKA ještě nemáte nainstalovanou ve svém telefonu, tak to co nejdříve udělejte. Hodit se vám může nejen na Vltava Run. Proč?

Stačí tři vteřiny podržet nouzové tlačítko a dispečink zdravotnické záchranné služby získá GPS polohu volajícího. A nejen to. Aplikace také automaticky posílá jméno, telefonní číslo volajícího a veškeré zdravotní údaje, které si předem vyplnil ve svém profilu. Záchranáři získají také informace o stavu baterie a síle signálu. Aplikace zároveň vytáčí linku 155, kde pak hovor probíhá standardně s tím rozdílem, že pracovník dispečinku je už o několik cenných informací napřed. Navíc, pokud by to bylo pro situaci přínosem, může být přes aplikaci ZÁCHRANKA realizován videohovor! Dispečer by tak dostal na místo události “svoje oči” a mohl vám tak ještě lépe poradit, jak v konkrétní situaci postupovat. Výborný pomocník, nemyslíte?

Aplikaci mohou používat všichni majitelé chytrých telefonů včetně těch se zrakovým či sluchovým hendikepem. Pro neslyšící se nachází v levém dolním rohu aplikace tlačítko „Nemohu mluvit“, kde je možné vybrat typ nehody. Aby toho nebylo málo, v aplikaci najdete například Lokátor, který vám ukáže nejbližší body zájmu – defibrilátory AED, nemocnice a pohotovosti, stanice horské a vodní záchranné služby nebo pohotovostní lékárny. Tak co, už instalujete?

Appstore Google Play

A kdyby šlo náhodou do tuhého

Samozřejmě nechceme nikoho strašit. V životě se ale mohou stát situace, kdy bude potřeba jednat. Jaké zásady dodržovat a jak postupovat?

1. Nejdřív zajišťuji bezpečnost sobě, poté ostatním

Vždycky je důležité se nejprve na pár vteřin zastavit a zamyslet se. Tuto zásadu dodržují i profesionální záchranáři. Stačí dodržovat jednoduché zásady, při ošetřování se chránit rukavicemi, nepouštět se bezhlavě do nepřehledných situací a snažit se zachovat klid.

2. Vytočení správného čísla a nahlášení adresy

Přivolat co nejdříve pomoc je zásadní. Nejprve volejte na číslo 155 nebo použijte Aplikaci ZÁCHRANKA, teprve poté shánějte další pomocníky. Pokud voláte, co nejpřesněji popište místo, kde se nacházíte, i popis okolí může operátorovi lokalizaci usnadnit. U Aplikace ZÁCHRANKA se vaše poloha odešle automaticky.

3. S operátorem mluvte až do příjezdu záchranky

Nesnažte se hovor rychle utnout nebo uspíšit. Tím, že s operátorem mluvíte se nic nezdržuje a sanitka k vám už vyráží během první minuty hovoru.

Operátoři jsou vyškoleni pro všechny situace a během hovoru vás budou bezpečně instruovat a budou vám i psychickou oporou. Dejte si telefon na hlasitý odposlech a řiďte se jejich instrukcemi až do příjezdu záchranky.

4. První minuty jsou nejdůležitější

Okamžitá pomoc je v případě, že člověk nereaguje a nedýchá normálně, naprosto zásadní.

  • V případě kolapsu na člověka promluvíme zvýšeným hlasem.
  • Pokud nereaguje, zakloníme mu hlavu a uvolníme tak cesty dýchací.
  • Pohledem na hrudník zjistíme, zda dotyčný dýchá, jestli se mu zvedá hrudník - sledujeme 10 vteřin, člověk se musí nadechnout alespoň 2x.
  • V případě, že nedýchá normálně zahájíme stlačování hrudníku - resuscitaci. Pokud se jedná o dospělého člověka, tak pouze nepřetržitě stlačujeme hrudník dle pokynů operátora.
  • Pokud je to možné, co nejdříve použijeme AED (automatizovaný externí defibrilátor. Postupujeme dle hlasových pokynů přístroje a přitom stále stlačujeme hrudník.
  • Do příjezdu záchranky dbáme pokynů operátora.

“Z vlastního spánku můžeš krást, jen času svého dej mi část. Až budeš příště v tísni sám, kus času svého já ti dám.”

Ano, opravdu jsme si vypůjčili slova z legendárního songu Můj čas od Hanky Zagorové, Péti Kotvalda a Standy Hložka. :) Podle nás ale skvěle popisuje to, proč vlastně celé téma BEZPEČNOSTI děláme. Pár minut času, který věnujeme stažení Aplikace ZÁCHRANKA či pročtení zásad první pomoci, může zcela ovlivnit život někoho jiného.

Na Vltava Run jedeme samozřejmě hlavně závodit a ne zachraňovat zástupy raněných. Už jen vytočením správného tlačítka se však můžeme stát hrdiny na celý život. A to za to stojí, nemyslíte?

Díky, že v tom zodpovědně lítáte spolu s námi!

Hartmann
EUC Klinika
EUC Elucidate
Vaseline
Penco
Záchranka
Červený kříž
ZZS HMP
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřuješ souhlas s jejich použitím. Další informace.